Błonnik

Publikując dwa artykuły o substancjach szkodliwych, doszedłem do wniosku ze jestem wam winien przedstawić choć jednego protagonistę, dlatego na cotygodniowy artykuł popularno-naukowy wytypowałem błonnik spożywczy.
Błonnik spożywczy to inaczej włókno pokarmowe roślinnego pochodzenia, które jak się okazuje ma ogromne znaczenie dla zdrowia i poprawnego funkcjonowania naszego organizmu. Z fizjologicznego punktu widzenia działanie błonnika na organizm ludzki można porównać do szczotki, która wymiata wszystkie zaległe resztki a także wpływa na:
-pobudzenie funkcji żucia i wydzielania śliny,
-wzmaga ukrwienie i perystaltykę jelit,
- wiąże w jelicie cholesterol i kwasy żółciowe, ułatwia ich wydalanie,
- działa profilaktycznie w leczeniu zaburzeń metabolicznych węglowodanów, chorób przewodu pokarmowego jak zaparcia czy nowotwory jelita grubego,
- przeciwdziała zaburzeniom gospodarki lipidowej i miażdżycy
- przeciwdziała otyłości, cukrzycy, kamicy,
- zwiększa wchłanianie metali ciężkich i ich wydalanie,
- daje poczucie sytości i ułatwia utrzymanie prawidłowej masy ciała.



Naturalnym źródłem błonnika są zboża, warzywa, owoce, kukurydza, rośliny okopowe, rośliny strączkowe oraz cytrusy, ale jak się okazuje możemy także natknąć się na niego w prostych produktach spożywczych, dlaczego? Może producenci chcą nam wynagrodzić obecność wszystkich E w ich produktach, tak zdrowym dodatkiem? Nie bądźmy naiwni, prawda jest taka że błonnik posiada liczne technologiczne i ekonomiczne zalety zastosowania w przetwórstwie takie jak:

- zdolność wiązania wody
- niezmienność teksturowa
- łatwość w zastosowaniu
- poprawa struktury i tekstury wyrobów
- neutralność smakowo-zapachowa
- redukcja wartości energetycznej produktów
- poprawa cech organoleptycznych produktów
- wzrost objętości produktu

Dorosły człowiek powinien spożywać dziennie w granicach 25-35g. błonnika, niestety jak donoszą statystyki spożycie błonnika w Polsce notuje się na poziomie 11 g.

 Spodobał Ci się ten artykuł, podziel się nim ze znajomymi. Masz jakieś wątpliwości, zapytaj mnie a  na pewno odpowiem. Chciałbyś coś dodać, zostaw komentarz.

0 komentarze :

Prześlij komentarz