Cukier i magiczna cyfra 60

Cukier to inna nazwa dla rodziny substancji chemicznych zwanych węglowodanami, niezmiernie istotnymi dla funkcjonowania organizmu. Znany jest pod postacią białego proszku, najczęściej sacharozy produkowanej z trzciny cukrowej lub buraków cukrowych. Rodzajów naturalnego cukru jest wiele wiecej, a biorąc pod uwagę te syntetycznego pochodzenia, wachlarz pochodzenia i zastosowania staje się dość szeroki.

Jaką funkcję pełnia cukry? Ich podstawowym zadaniem jest dostarczanie łatwo dostępnej energii dla organizmu.Szybko jej dostarcza, ale niestety na krótko. Powinien stanowić nie wiecej niż 10%  źródła energii (co oznacza że nie powinniśmy zjeść więcej niż 50g dziennie) , w wiekszej ilości odkłada się w organizmie i prowadzi do otyłości i chorób. Jak dowodzą najnowsze statystyki, zjadamy niestety o wiele więcej. A to dlatego iż producenci żywności ukrywają cukier w przeróżnych produktach, stosując nieprawdopodobne sztuczki lingwistyczne, mieszając nazwy na opakowaniach i korzystając z furtek jakie daje im prawo handlowe ( np producenci soków maja prawo dosłodzić swoje produkty bez umieszczania informacji o dodatku cukru, jeżeli ilość dodanego cukru nie przekroczy 15g na litr). Ale dlaczego producenci mieliby ukrywać cukier, jakie korzyści dla nich wiążą sie z dodatkiem cukrów do produktów? Lista tych korzyści jest wymownie długa, zaczynając od walorów smakowych, poprzez właściwości konserwujące,barwiące,spulchniające, fermentujące. Badziej niż o to ile cukru zjadamy powinniśmy zadabać o to jaki cukier zjadamy. Okresleniem stosowanym do rozrużniania cukrów dobrych od złych jest, indeks glikemiczny, jest to wartość okreslona w procentach wyrażająca tempo wzrostu poziomu glukozy we krwi po spożyciu danego cukru. Dobre weglowodany to te o indeksie poniżej 60 i zaliczaja sie do nich: owoce, warzywa, orzechy, rośliny strączkowe, pieczywo pełnoziarniste, kasze, makarony razowe. Jedząc dobre weglowodany powoli podnosimy poziom glukozy we krwi, więc organizm ma czas ją spożytkować, bez zmartwienia o nadmiar który mógłby odłożyć sie w organiźmie w postaci tłuszczu. Po zjedzeniu złych węglowodanów bardzo szybko czujemy głód i jesteśmy bardziej skłonni do obrzarstwa. Do produktów zawierających złe węglowodany zaliczamy niektóre owoce, takie jak banany, arbuz, czy melony, ryż biały, ziemniaki, pszenne pieczywo, kukurydzę i jej przetwory, słodkie i słone przekąski, napoje gazowane, soki słodzone. Skutkiem huśtawki glikemi jest najczęściej cukrzyca typu 2.
W efekcie tak zgubnego wpływu cukru na organizm, na runku pojawiły sie słodziki, które z powodzeniem mogą stanowić substytut dla cukrów naturalnych, dla diabetyków, osób na diecie, bądź przy produkcji produktów higieny oralnej gdzie cukier powoduje ryzyko pruchnicy. Najpopularniejsze z nich to:
Ksylitol - całkowicie naturalny słodzik o barwie, konsystencji i smaku cukru, ale działającym na organizm z zupełnie odwrotnym skutkiem. Jest tzw. alkoholem cukrowym, uzyskiwanym najczęściej z drzewa brzozy. W przeciwieństwie do glukozy, fruktozy, sacharozy i laktozy nie fermentuje w przewodzie pokarmowym. Można go stosować tak samo jak cukier - w szerokim zakresie temperatur.
Sorbitol - naturalnie występujący alkohol wielowodorotlenowy występujący w owocach, np. jabłkach, czereśniach i winogronach. Na skalę handlową jest produkowany z glukozy.
Kłamstwem byłoby gdybym napisał iż słodziki są bezpieczniejsze od cukru. Zagrożenie jakie niosą jest niewyobrażalnie większe niż można by się spodziewać. Poniżej parę przykładów:

ACESULFAN K substancja słodząca i wzmaczniacz smaku i zapachu. Występuje pod symbolem E950 i jest naprawdę powszechnie stosowany zwłaszcza w produktach, w których umieszczenie napisu „Sugar free” gwarantuje większą sprzedaż – czyli niemal wszelkie niskokaloryczne produkty spożywcze, w tym guma do żucia. Acesulfam znajduje się także w produktach do higieny jamy ustnej. Co może powodować? Nadpobudliwość, bóle głowy, odnotowano także przypadku chorób układu oddechowego i nowotwory u zwierząt. Ograniczajmy jego spożycie tak bardzo, jak to tylko możliwE.

ASPARTAM czyli E951, to także substancja słodząca i wzmacniacz smaku i zapachu. Sporo osób już wie o jego szkodliwym działaniu na organizm, jednak nadal producenci żywności umieszczają go w niskokalorycznych produktach spożywczych, gumie do żucia, napojach dietetycznych, kawie rozpuszczalnej.. Jeżeli gdziekolwiek widzimy napis „bez cukru”, a produkt czy napój jest słodki – możemy być przekonani o tym, iż zawiera aspartam. Ten stosowany nawet w lekach (szczególnie dla dzieci!) dodatek powoduje bóle głowy, depresję, zmęczenie, nadpobudliwość, agresję, migrenę, zawroty głowy... lista jest naprawdę długa. Absolutnie nie powinny go spożywać kobiety w ciąży!

MANNITOL Ma symbol E421 i także jest substancją słodzącą. Stosowany w produktach spożywczych, gumie do żucia, słodyczach, dżemach, galaretkach. Może powodować nadpobudliwość, biegunkę, mdłości, wymioty, pokrzywkę. Szczególnie niezalecany dzieciom i diabetykom. Nie pomylmy go z maltitolem – także substancją słodzącą, która w małych dawkach jest uznawana za nieszkodliwą (symbol E965).

KWAS CYKLAMINOWY oraz jego sole: sodowa i wapniowa – to substancja słodząca i wzmacniacz smaku i zapachu o symbolu E952. Znajdziemy ją w owocach konserwowych sztucznie słodzonych, napojach bezalkoholowych oraz produktac niskokalorycznych. Wpływ na organizm? Migreny, schorzenia skóry, pokrzywka, świąd, negatywny wpływ na układ rozrodczy, wątrobę, trzustkę....

Warto spisać sobie symbole i nazwy szkodliwych substancji na małej karteczce i mieć je ze sobą podczas zakupów. Dzięki temu nauczymy się eliminować z diety szkodliwe produkty, które fatalnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie.
Tak samo jak w poprzednim przypadku, najbardziej racjonalnym rozwiązaniem cukrowego problemu będzie dokładne czytanie etykiet i składów. 
Na koniec mała dygresja, skoro cukier jest substancją dostarczającą energii, jak myślicie jak oddziaływuje na obecne w naszym organizmie bakterie, wirusy i grzyby będące przyczyną naszych chorób? Na to pytanie odpowiedzcie sobie sami. 

Spodobał Ci się ten artykuł, podziel się nim ze znajomymi. Masz jakieś wątpliwości, zapytaj mnie a  na pewno odpowiem. Chciałbyś coś dodać, zostaw komentarz.

0 komentarze :

Prześlij komentarz